Wijn uit rozijnenwater: een absurd experiment met een serieus antwoord
Soms duikt er onderzoek op dat klinkt als een grap. Maar dan blijkt het serieus te zijn. En interessant.
Een groep Japanse wetenschappers publiceerde onlangs een studie met een simpele vraag: kun je wijn maken van rozijnenwater? Zonder gist toe te voegen?
Het antwoord: ja.
Het experiment was verrassend eenvoudig
De onderzoekers namen water en biologische rozijnen (feitelijk: ongecoate, additievenvrije rozijnen). Dat was het. Geen commerciële gist, geen temperatuurcontrole, geen trucs. Alleen een waterslot om de pot af te sluiten.
Binnen dagen begon het te bruisen. Na weken was de suiker uit de rozijnen verdwenen en de alcohol aanwezig. Het mengsel gedroeg zich alsof de natuur zelf besloot wijn te maken.
Waar komt de gisting vandaan?
Het geheim zit op de rozijnschil. Daar leven nog steeds wilde gisten, vooral Saccharomyces cerevisiae. Ook andere soorten zoals Schizosaccharomyces en Zygosaccharomyces doen mee. In water worden deze slapende cellen wakker. Ze doen dan wat ze altijd doen: suiker omzetten in alcohol.
DNA-analyse toonde aan dat dit geen toeval was. De actieve gisten waren precies de soorten die bij wijnvergisting domineren. Het proces was dus een volwaardige spontane fermentatie.
Hoe ‘wijn’ was het resultaat?
Chemisch gezien verrassend wijnachtig. De monsters hadden een alcoholgehalte tussen 63 en 95 gram per liter. Dat is vergelijkbaar met gewone wijn. De zuurbalans klopte. Vluchtige componenten wezen op gistmetabolisme. Fenolen zouden naar verwachting aanwezig zijn, afkomstig van de rozijnschillen.
Technisch gezien was dit wél wijn: gefermenteerd fruitsap met ethanol, geproduceerd door gist.
Waarom is dit belangrijk?
Ten eerste: spontane fermentatie is robuuster dan gedacht. Veel biologische wijnmakers beweren dat natuurlijke processen kwetsbaar zijn. Dit onderzoek suggereert het tegenovergestelde. De natuur is taai en heeft een eigen agenda.
Ten tweede: microben reizen met de druif mee, zelfs na het drogen. Het onderzoek toont aan dat rozijnen meer alcohol‑fermenterende gisten bevatten dan verse druiven. Ook in een gedroogde rozijn blijven levensvatbare gisten aanwezig die weer tot leven komen als ze in water komen.
Ten derde: de droogmethode maakt verschil. Rozijnen die in de zon droogden, fermenteerden beter dan rozijnen uit een droogoven. Tijdens het zonnen vestigden zich nieuwe gisten uit de omgeving. Dit kan helpen verklaren waarom veel commerciële zongedroogde rozijnen goed fermenteren.
Ten vierde: oude technieken krijgen wetenschappelijke steun. Denk aan passum, de zoete wijn uit halfgedroogde rozijnen die al in de achtste eeuw voor Christus werd beschreven. Het idee dat wijn vanzelf ontstaat? Geen fabel, maar biologie.
Optimale omstandigheden
De onderzoekers testten verschillende condities. Bij 25% rozijnen (gewicht per volume) werkten alle monsters. Bij lagere percentages groeide er schimmel. De beste temperatuur lag tussen 25 en 30 °C.
Interessant: niet alle rozijnen werkten even goed. Dit hing af van de producent, niet van het druivenras of de regio. Zongedroogde rozijnen presteerden beter dan ovengedroogde.
Gaat dit een trend worden?
Waarschijnlijk niet. Niemand wacht op commerciële rozijnenwijn. Maar de relevantie zit elders. Dit onderzoek toont aan dat wijnproductie in de oudheid haalbaar was zonder moderne kennis. Rozijnen zijn goed houdbaar en makkelijk te vervoeren. Dat verklaart waarom wijn werd gemaakt in gebieden waar geen druiven groeien, zoals Scandinavië.
Wat schiet je ermee op?
Dit onderzoek kantelt je beeld van wijn maken nét even. Wijn is minder maakbaar dan we denken. En tegelijk veel vanzelfsprekender. Want gist leeft overal. Fermentatie is een oerproces. De natuur weet vaak beter wat ze doet dan wij.
Het toont ook aan dat historische wijnproductie zonder gekweekte gist echt werkte. De oude verhalen over spontane fermentatie? Die blijken te kloppen.
Bron
Hio, M., Murata, K., Takase, R. et al. Spontaneous fermentation of raisin water to form wine. Sci Rep 15, 39194 (2025). https://doi.org/10.1038/s41598-025-23715-3
Internationale exposure
Dit artikel is het eerste dat spontaan gepubliceerd is in internationale media:
Mandarinian.news – Chinese website
Les Actualités – Franstalige website
Gerelateerde onderwerpen
- Wetenschappers ontrafelen het oudste wijngeheim ter wereld – en herschrijven 11.000 jaar geschiedenis
- 5.000 jaar oude wijnpers bij Tel Megiddo verbindt genetica en archeologie van wijnbouw
- Wat is natuurwijn?
- Natuurwijn – wijn zonder toevoegingen
- Orange Wine: van niche naar volwassen wijnstijl
Bijgewerkt op 16 januari 2026

